Blackburn Harriers & AC

News & Info

zoom
Comments Off on Northern League Division 2WC Champions for 2013

Northern League Division 2WC Champions for 2013

Another weekend, another Divisional League win for the Harriers. Last week the Club topped the U17 / U20 West 2 Division of the Youth Development League and gained promotion to Division One for 2014 as Champions –  this weekend in the Northern League 2WC Division at Trafford on August 3rd, the Club won the final fixture making it a clean sweep – four fixtures, four wins and maximum points – we now go on to the Promotion Match at Doncaster on September 7th with the top two at that fixture being promoted to Division One of the Northern League.

Final Results HERE

SONY DSC

Another greater performance by the Club at Trafford including 18 individual wins; 16 second places; 16 Personal Bests and 10 Season Bests culminating in a decisive win on the day.

Amongst the Sprinters, Paul Coffey took a 100m (11.9) and 200m (24.00) double victory in the ‘B’ Race. Jamie Vickery finished in second place in the ‘A’ 100m (11.7) and also in the ‘A’ 200m (23.6). Rachel Leech, Olivia Brooks and Roxanne Oliver picked up good points in the Women’s 100m & 200m sharing duties in the 100m and 200m between them. In the non-scoring 100m, three Harriers lined up with Connor Makin (2nd 12.4) leading Corie Shorrock (12.9 3rd) and Michael Carr (12.9 4th) home.

SONY DSC SONY DSC

SONY DSC SONY DSC

SONY DSC SONY DSC

In the Men’s 400m there were PB’s for Jack Lonsdale 3rd in the ‘A’ Race (53.2) and for Joseph Howe 5th in the ‘B’ (56.9). The Women backed this up with Katie Buckingham 4th setting a new PB in the 400m ‘A’ Race (63.1) and Phoebe Howe taking a good 2nd place in the ‘B’ with 64.3.

SONY DSC SONY DSC

SONY DSC SONY DSC

More PB’s in the middle distance events and this time for Rob Warner 3rd in the 800m ‘A’ (1.58.9) –  Zac Howe winning the 800m ‘B’ (1.58.7). Phoebe Howe 4th (2.34.8) and Rebecca Shorrock with a season’s best in 3rd (2.36.9) added invaluable points to the Team total in the Women’s 800m.

SONY DSC SONY DSC

The front running tactics of Tom Cornthwaite in the combined ‘A’ and ‘B’ 1500m produced really good dividends with two wins and maximum points – going through the first 400m in 60 seconds, Tom laid the basis of wins for Karl Billington in the ‘A’ (4.01.4) and for himself in the ‘B’ (4.08.2). Then the Women ran really good races with Rachel Wood securing 2nd in the ‘A’ 1500m (5.02.2) and Helen Leigh with a new PB in the ‘B’ (5.05.2).

SONY DSC SONY DSC

SONY DSC SONY DSC

In the longer endurance events – 3000m and 5000m and both combined ‘A’ and ‘B’ Races – there were four wins giving the team maximum points. In perfectly judged races Candice Heys won the 3000m ‘A’ Race (10.36.6) and similarly in the ‘B’ Sarah Ridehalgh judged it really well and won in 11.03.0. In the 5000m, Ben Fish front ran the combined 5000m to win the ‘A’ in 14.44.5 and Gary Priestley did the same in the ‘B’ posting a win and a new PB of 15.19.3.

SONY DSC SONY DSC

In the 3000m Steeple Chase it was the Chris & Chris show with Chris Barnes taking 3rd in the ‘A’ (11.07.7) and Chris Davies finishing 2nd in the ‘B’ with a new PB of 11.18.9.

SONY DSC

With some notable absentees through injury and other competition, the Throwers in the Team made a good contribution to the Team win on the day through Tony Balko in the Hammer ‘A’ with 3rd place (26.17m); 3rd in the Discus ‘A’ (27.58m) and 2nd in the ‘B’ Shot Putt (9.62m) and supported by Jamie Vickery 3rd in the ‘B’ Hammer (19.93m) – Corie Shorrock 3rd in the Discus ‘B’ (23.92m); 2nd in the ‘A’ Shot Putt (9.97m) and 6th in the ‘A’ Javelin (24.54m). Rebecca Orrell took a win in the ‘A’ Discus (28.82m); 2nd in the ‘A’ Hammer (37.15m) and 2nd in the ‘B’ Shot Putt (7.60m). Along with Rebecca and contributing good points again were Christina Carr in the ‘B’ Discus 2nd (18.95m);  6th in the ‘A’ Javelin (16.28m) and 2nd again in the ‘A’ Shot Putt (8.56m). Rebecca Shorrock rowed in with 4th in the ‘B’ Hammer (12.78m) and 5th in the ‘B’ Javelin (12.06m).

SONY DSC SONY DSC

In the Hurdles Connor Makin was unfortunately disqualified just before the winning line after catching a hurdle and falling into the next lane. However, this didn’t deter his performances with a new PB set in winning the 400m Hurdles (57.3).  Jamie Vickery took on the 100m Hurdles ‘B’ and won it comfortably with 20.4. Katie Buckingham was another faller in the 400m Hurdles but got back up to finish 4th (73.0) and Roxanne Oliver set a new PB in the ‘B’ 400m Hurdles with (70.4). Abby Edmundson took 3rd in the ‘A’ 100m Hurdles (17.3) and then went on to take wins in both the ‘A’ Long Jump (5.15m) and ‘A’ Triple Jump (10.82m). Sophie Taylor ran a good 2nd in the ‘B’ 100m Hurdles (17.4), backing it up with 4th in the ‘B’ Triple Jump (8.89m). Olivia Brooks set a PB in the ‘A’ High Jump (1.45m) and took 2nd in the ‘A’ Long Jump (4.68m)

SONY DSC SONY DSC

SONY DSC SONY DSC

SONY DSC SONY DSC

SONY DSC SONY DSC